Ožujak je mjesec posvećen zdravstvenim temama, uključujući i Svjetski dan bubrega, čija se važnost obilježava diljem svijeta svake godine drugog četvrtka u ožujku. U Hrvatskoj oko 300 tisuća ljudi ima neki oblik bubrežne bolesti, a između 3 i 4 tisuće osoba liječi se nekim oblikom nadomjesnog bubrežnog liječenja, a godišnje se na dijalizu kreće oko 600 novih pacijenata. Unatoč tome, kronična bubrežna bolest ostaje "skriveni ubojica" jer simptomi često ne pokazuju dok bolest ne napreduje u kasnije stadije.
U emisiji Izaberi zdravlje, koja se emitirala na Hrvatskoj radioteleviziji, predsjednica Hrvatskog društva za bubreg Hrvatskog liječničkog zbora, prof. dr. sc. Nikolina Bašić Jukić, doc. dr. sc. prim. Valerija Bralić Lang i predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju, akademik prof. dr. sc. Bojan Jelaković, govorili su o kroničnoj bubrežnoj bolesti i njezinoj učestalosti u Hrvatskoj.
Ovogodišnji Svjetski dan bubrega pod nazivom "Zdravlje bubrega za sve. Budimo spremni na neočekivano, podržimo ranjive" usredotočen je na podršku bubrežnim bolesnicima tijekom prirodnih katastrofa i pri traumama, poput potresa, poplava i pandemije. Nažalost, Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u EU u kojoj nije dopuštena kućna hemodijaliza.
Saznajte više te pročitajte članak u cijelosti na: Hrt - Izaberi zdravlje - Svjetski dan bubrega